Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, fiziksel ya da online hizmet veren kurumların dijital platformalar da sektöre uygun olan ve potansiyel müşteri konumundaki kişilere ulaşmak için yapılan stratejidir. Dijital pazarlama stratejileriyle satışa veya hizmet vermeye ikna edebilirsiniz. Dijital pazarlamada kullanılacak kanallarsa şöyledir: SEO, Google ADS, Sosyal Medya ve marka bilinirliği için İçerik Pazarlamasıdır. Bu alanda kullanılacak bütçeyi uzman bir ekip ancak en etkin şekilde kullanabilir ve kampanyaları en optimize şekilde yönetebilir.

HİZMETLERİMİZ


SEO

Marka bilinirliğini ve organik trafiğinizi artıracak uzun bir optimizasyon sürecidir. Site içi, site dışı ve teknik SEO çalışmalarını içerir.

DETAYLI BİLGİ AL


Google ADS (Adwords)

Markanın Google'da Arama Ağı ya da Görüntülü Reklam Ağı stratejilerini en etkin şekilde kullanmayı hedefler. Tıklama başına ücret (PPC) şeklinde bir stratejidir.

DETAYLI BİLGİ AL


Marka Bilinirliği

Google ADS, SEO ve Sosyal Medya gibi dijital pazarlama kanalları dışında marka bilinirliğini artırmak için medya da ve ilgili bloglarda tanıtımların yapılmasını kapsar.

DETAYLI BİLGİ ALSEO (Arama Motoru optimizasyonu)

Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından ilk sayfalarda olmak hem hedef kitleye ulaşmak hem de daha sık görünerek marka bilinirliğini artırır.  SEO, görsel arama, yerel arama, video arama, içerik arama, haber arama, ürün arama gibi farklı aramalarda hedefleme yapılabilir. Teknik, site içi ve site dışı SEO çalışmasıyla başarı hayal değil.

UNDERSTAND MORE
Google ADS (Adwords)

Google Reklamları, Tıklama Başına Maliyet (PCC) stratejisine dayalı bir reklam modelidir. Markaya göre Arama ve Görüntülü Reklam Ağı stratejileri belirlenir. Uzman kişiler tarafından uygulandığınızda bütçe etkin ve optimize olarak kullanılır.

UNDERSTAND MORE


Marka Bilinirliği (Dijital Medya)

Google ADS, SEO ve Sosyal Medya gibi dijital pazarlama kanalları dışında marka bilinirliğini artırmak için dijital medya da ve ilgili bloglarda tanıtımların yapılmasını kapsar.

UNDERSTAND MORE


7/24 Online Destek Hizmeti


Telefonla Hizmet

Teknik sorunlarla ilgili bizlere her zaman telefon numaralarımızdan ulaşabilir ve hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Mail Destek Hizmeti

Teknik sorunlarla ilgili bizlere her zaman mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz. Ekiplerimiz tarafından sizlere en kısa sürede dönüş yapılacaktır.BLOG’DAN SON YAZILAR

Dijital Pazarlama  ile ilgi güncel yazılar


DİJİTAL PAZARLAMAREHBERİ

Dijital pazarlama, birçok kullanıcı işleminin online ortamda gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir reklam dinamiğidir. Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletme sahiplerinin satış işlemlerini internet ortamına taşıyan dijital pazarlama çeşitleri, bireysel kitle odaklı stratejiler oluşturulmasını ve reklamların sonuçlarının sayısal veriler doğrultusunda incelenmesini mümkün kılar.

Dijital pazarlama nedir? sorusu, yeni nesil pazarlama tekniklerinden yararlanarak markalaşma stratejileri doğrultusunda ve online ortamda hizmet verme anlayışı olarak cevaplandırılabilir. Markaların veya firmaların hizmet ve ürünlerini, hedefledikleri kullanıcı kitlesine tanıtma yöntemi olan dijital pazarlama, geleneksel hizmet tekniklerine göre daha fazla teknolojik unsurlardan yararlanarak, istenilen performansın gerçekleşmesine imkân verir. Farklı sektörlerde üretim yapan işletmelerin dijital pazarlamaya önem vermeleri ve bu doğrultuda çeşitli çalışmalar yürütmeleri, rakiplerinden bir adım önde olmalarına olanak tanır.

Geleneksel pazarlamada kullanılan televizyon, radyo, telefon, broşür, reklam panosu, kulaktan kulağa ve makale gibi yöntemler kitlesel bir etkileşim oluşturma faaliyetlerinde tercih edilir. Firmaların hedeflerini kitle üzerinde yoğunlaşarak müşterilerine ulaştıran geleneksel pazarlama teknikleri, yerini artık dijital çağın beraberinde getirdiği dijital pazarlama alanlarına bırakmaya başladı. Stratejilerin işleyişinde öncelik verilen hedef kitleyi ”bireysel” olarak ele alan yenilikçi pazarlama sistemi, tüketicinin potansiyel olarak devamlılık göstermesini amaçlar.

Dijital pazarlama dinamikleri kullanılarak modernize edilen ve uygulanan yöntemlerin, geleneksel pazarlamaya göre en önemli avantajı, ölçülebilir ve düşük maliyetli işlemlere sahip olmasıdır. Reklam verdikten sonra uygulanan stratejilerin tüketiciler üzerindeki etkisini ve faydasını öğrenebilmek için istatistiksel verilerden yararlanılır. Böylelikle reklam verenler harcadığı bütçenin hem markanın tanıtım aşamasında hem de ürün / hizmet satışı sürecindeki etkilerini ve sonuçlarını kolaylıkla görebilir.

Dijital pazarlamanın bir diğer önemli özelliği ise tüketicinin karşısına çıkarılan reklam stillerinde zaman ayarlamasının yapılabilmesidir.

Online ortamda yeni nesil uygulamalarla varlık sürdüren pazarlama sistemi, dijital kimlik sayesinde markalara ölçümlenebilir yöntemlerle hizmet vermeye devam eder. Dijital pazarlama reklam modelleri şu şekilde sıralanabilir:

• SEM (Arama Motoru Pazarlaması – Google ADS),

• SEO (Arama Motoru Optimizasyonu),

• İçerik pazarlaması,

• Sosyal medya pazarlaması,

• E-mail marketing,

• Mobil pazarlama,

• İnfluencer marketing,

• Affiliate marketing,

• Remarketing.

Dijital pazarlamada bilinmesi gerekenler arasında önemli bir yere sahip olan arama motoru pazarlamasıdır. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları ürün, hizmet ya da bilgi paylaşımlarına bu sayede arama motorlarını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir. Anahtar kelime yazıldıktan sonra ekrana gelen arama sonuçlarında çoğunlukla ilk sıradaki marka ya da hizmet sayfaları tercih edilir. Bunun nedeni, kullanıcı odaklı içerik ve etkili bir SEO stratejisinin tercih edilmesidir. Web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda görünme amaçları ise iyi bir trafik elde etmelerine fırsat sunar.

SEO, marka bilinirliğinin ön plana çıkmasında etkili rol oynayan ve arama motorlarında (Google, Yandex, Yahoo gibi) hem performans artışına hem de satış hacminin yükselmesine imkân sunar. Geleneksel kitle hedefli reklam ve pazarlama yöntemlerine göre bireysel müşterilerin karar verme aşamalarını satışa yönlendiren stratejiler, aynı zamanda kullanıcıların markalarla olan bağını güçlendirir. Ürün veya hizmetlerin beğenilmesi, paylaşılması, okunması gibi duygulara yönelik işlemler; web sitelerinin etkileşimini artırarak arama motorlarında ön plana çıkmalarında yüksek avantaj sağlar. Ayrıca marka özelinde yapılan anahtar kelime çalışmaları da arama motorlarında ilk sıralara ulaşmaya yardımcı olan önemli bir yöntemdir.

Dijital pazarlama ve reklamcılık ilkeleri doğrultusunda oluşturulan stratejilerin, markaların hedef kitlenin ilgisini çekerek satışla sonuçlanması mühim bir konudur. Dijital pazarlamanın istenilen hedefe ulaşabilmesini sağlayan dijital içerik kısmı, oldukça önemli bir konuma sahiptir. Hedef kitleye ulaşabilmenin dikkat çekici yöntemi olan içerik pazarlama yöntemi, kaliteli ve özgün şekilde oluşan içeriklerle arama motorlarında hızlıca ilk sıralara yükselmeyi mümkün hâle getirir. Böylelikle potansiyel müşterilerin yanı sıra ihtiyaçlarını karşılamak için kaliteli bir marka arayışında olan kullanıcılar, anahtar kelimeleri yazdıktan kısa bir süre içinde karşılarına çıkan ilk sıralardaki web sitelerini incelemeye başlar. Donanımlı ve taleplere uygun nitelikler barındıran sayfalar ise hedef kitlenin keşfetmesinin ardından oluşan etkileşim ve paylaşımlar sayesinde geniş bir kullanıcı ağı oluşturmayı başarır.

Sosyal medya platformlarında geçen zaman göz önünde bulundurularak ortaya çıkan, dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı ile gerçekleştirilen ve kullanıcıların davranışlarına göre şekillenen yöntemler önemli başarılar elde edilmesinde etkilidir. Sosyal medya pazarlaması; markanın bilinirliğini ve takip edilmesini sağlayan değerlerin oluşmasında aktif rol oynar. Bu yöntem ayrıca, dijital reklamlar aracılığıyla yapılan faaliyetlerle beraber, piyasa hakkında bilgi toplamak için ulaşılması daha etkili bir alan olarak kendini gösterir. Sonuç olarak; dijital pazarlamanın önemli bir etkileşim yaratma aracı olan sosyal medya pazarlaması, firma ve tüketici arasında güven esasına dayanan bir iletişimin oluşmasında ön planda durur.

Markaların kullanıcı odaklı taleplerini ve hizmetlerini, e-posta aracılığıyla pazarlamak oldukça yüksek geri dönüşümlerin alınmasını sağlar. Bu yöntem için büyük bir bütçe ayrılmasına ihtiyaç duyulmaz. Potansiyel müşterilere yönelik daha çok kişiselleştirilen e-mail pazarlama kampanyası sayesinde ileri derecede geri dönüşüm avantajına sahip olabilirsiniz.

Popülaritesini artırmaya devam eden akıllı telefonlar; markaların hedefledikleri kullanıcı kitlesine hizmet, fikir ve ürün pazarlaması seçenekleriyle ulaşmanın verimli bir yoludur. Potansiyel müşterilerin satın alma davranışlarını etkileyebilmek için mobil pazarlama yöntemine başvurularak kolay ve hızlı bir etkileşim elde edebilir ve böylece satış ve hizmetleriniz hakkında hazırladığınız duyuruları hedef kullanıcı kitlesine iletebilirsiniz.

Stratejik pazarlama uygulamaları arasında sosyal medyanın etkisiyle ortaya çıkan influencer pazarlama yöntemi, yüksek takipçi kitlesine sahip olan kişilerin ürün ve hizmet tanıtımı yapmasıdır. Yeni nesil pazarlama yönteminde esas alınan davranış, influencerların ürünleri deneyerek kullanıcıya tanıtması ve sonuç itibariyle hedef kitlenin ürün hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

Satış Ortaklığı olarak bilinen Affiliate marketing, dijital ortamda başka firmaların ürünlerinin satışını sağlama ve bundan kâr elde etme sistemidir. Aracı kişi, ürün linkini firmadan alarak kullanıcılara iletir. Satışın gerçekleşmesiyle beraber elde edilen kâr miktarı, satış ortaklığı sisteminden yararlanan firma tarafından aracı kişiyle paylaşılır. Bu yöntemi kullanarak yapılmak istenen, ürünü daha geniş bir kullanıcı potansiyeline yaymak için farklı platformların tercih edilmesidir. Ayrıca tüketicilerin ürünler hakkında faydalı bilgiler edinmesine ve bunun sonucunda satışın gerçekleşmesine olanak tanıyan blog sayfalarının kurulması, ticari performansın artırılmasında profesyonel bir yöntemdir.

Farklı platformlar ya da firmaların web siteleri tercih edilerek yapılan ürün incelemesinin, satışla sonuçlanmadığı durumlarda remarketing yöntemi uygulanır. Remarketing sisteminde SMS, e-mail gibi dijital pazarlama öğelerinden yararlanılarak müşterilere bildirimler gönderilir. Google algoritması tarafından işlenen veriler doğrultusunda, satın alınmayan ürün, internet ortamındaki farklı kanallar yoluyla tüketicinin karşısına yeniden çıkartılır. Ayrıca kullanıcıların ürün araştırması yaparken tercih ettiği anahtar kelimenin, remarketing yöntemindeki önemi oldukça yüksektir.

Dijital çağda pazarlama uygulamaları hususunda, satış odaklı yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin ölçülebilir olmasının sunduğu avantajlar sayesinde, geleneksel usullere oranla daha net ve doğru yönlendirmeler yapılabilir. Markaların reklamlar için ayırdığı bütçeler doğrultusunda yapılan dijital pazarlama teknikleri; etkili ve kullanıcı odaklı stratejileri bir araya geldiğinde, istenilen satışın gerçekleşmesi mümkün hâle gelir. Maliyet bakımından en uygun yöntem olan yeni nesil pazarlama, firmaların rekabet ortamında ön plana çıkmaları için çok sayıda olanağı da beraberinde getirir. Dijital pazarlama, çevrimiçi satışların giderek artmasını ve hedef kitlenin taleplerine uygun özelliklere sahip ürünlerle karşılaşmasını sağlar. Bu sayede güçlü bir pazarlama stratejisi oluşarak, kullanıcıların satışa yönelik davranışlarda bulunması gerçekleşir.

Dijital çağda pazarlama iletişimi, bazı alışılagelmiş yöntemlerin giderek daha net verilerle elde edilen satış sistemine dönüşmesinde etkili rol sahibidir. Çevrimiçi pazarlamanın hem ölçülebilirliği hem de kullanıcı davranışlarını yönlendirmesi sayesinde markaların rakipleri arasındaki konumu güçlenmeye başlar. Müşteri davranışlarını ve ürün özelliklerini tanımak, dijital pazarlama stratejisi oluşturulmasında en önemli faktörler arasında yer alır. Ayrıca bütçeyi önemsemek ve alternatif pazarlama yöntemleri belirlemek oldukça avantajlı bir durum ortaya çıkarır. Dijital pazarlama çözümleri aynı zamanda, potansiyel müşterileri hem ihtiyaç duydukları ürüne veya hizmete yönlendirme hem de satın alma duygularını harekete geçirme ve kararlarını etkileme çabasıdır.

Dijital pazarlama sistemi içerisinde uzman olabilmenin yolu donanımlı ve kreatif çözümler bulma yeterliliğine sahip olmayı gerektirir. Deneyimsiz kişiler tarafından alınan dijital pazarlama hizmeti, maliyet ve hizmet bakımından olumsuz sonuçlar yaşanmasını kaçınılmaz bir hâle getirebilir. Peki, alanında tecrübeli dijital pazarlama uzmanları tarafından yapılmayan işlemler hangi hataların doğmasına sebep verebilir?

• Analitik hedefler belirlememek,

• Hedef kitle hakkında yeterince doğru veriler elde etmemek,

• E-mail marketing yöntemini gereğinden fazla uygulamak,

• Laptop ve masaüstü bilgisayar kullanımına göre oldukça yaygın olan mobil cihazların sıkça tercih edildiğini önemsememek,

• Sosyal medya hesaplarına zarar veren takipçi satın alma yöntemine başvurmak,

• Firmaların sahip olduğu sosyal medya hesaplarının uzman kişiler tarafından yönetilmemesi,

• Ürün incelemesi yapan kullanıcıların satışa yönelmeme sebeplerini göz ardı etmek,

• Sosyal medyanın etkileşim gücünden haberdar olmamak,

• Potansiyel müşterilerin, markanın herhangi bir hizmet anlayışını beğenmemesi sonucunda kaybedileceğinin farkına varılmaması gibi hatalar, dijital pazarlama stratejilerinde yapıldığında ürünün veya hizmetin verimli bir sonuç elde etmesi mümkün olmayabilir.

Dijital pazarlama uzmanı olarak markalara ya da kullanıcılara danışmanlık veren kişilerin oluşturduğu stratejiler, hizmet ücretlerinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Online dünyada varlık göstererek işlerini büyütmek ve uzun süreli bir işlem gerçekleştirebilmek için gereksinim duyulan stratejiler doğrultusunda dijital pazarlama fiyatları daha da belirginlik kazanır. Sektördeki durumunuzu üst sıralara taşımak istiyorsanız, eğitimli ve donanımlı bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi olabilirsiniz.