SEO Nedir Nasıl Yapılır? (Özet Anlatım)

SEO Nedir Nasıl Yapılır? (Özet Anlatım)
by

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu); web site dinamiklerinin düzenli uygulamalar kapsamında yenilenmesi, geliştirilmesi, sadeleştirilmesi ve özgünleştirilmesi olarak tanımlanır. Google’ın belirlediği kalite standartlarına erişmeye çalışan web sitelerinin, arama motorları tarafından anlaşılır olmasını sağlayan teknik, onpage SEO ve offpage SEO çalışmalarının tümüdür.

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?

Google algoritmalarında üst sıralara çıkabilme isteği, markalaşma yolunda kurulan web sitelerinin öncelikli hedefidir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren web sitelerinin gerçekleştirdiği ürün satışı, hizmet sunumu veya bilgi paylaşımı gibi uygulamaların tamamının, Google’ın sürekli güncellenen tarama verilerine uyum sağlamasına SEO denir.

Google ağlarında aktif rol alma çabasında bulunan web sitesi sahiplerinden gelen SEO ne demek? Sorusuna verilecek en net cevap; web sitenizin performansının, Google Arama Motoru Optimizasyonu’nun değer verdiği kriterleri taşımasıdır şeklinde açıklanabilir. Web sitelerin yukarılara taşınması ve istikrarlı seyir göstermesi için yazı, görsellik, ses ve video gibi içeriklerin dahil olduğu dijital çalışmaların tamamında ve bu kaynakların alt yapısını oluşturan teknik alanlarda, maksimum kalitenin yakalanması oldukça önemlidir.

Dijital dünyanın sınırsız genişliğini, Google’ın mükemmel performans gösteren internet ağları ayrıcalığıyla kullanıcıların ayağına getiren kaliteli SEO teknikleri; web sitelerine isimlerini veren markaların gerçekleştirdiği üretim, hizmet ya da bilgi alışverişlerini kâr amaçlı ticari getiriye çevirmelerine yarar.

SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO tekniklerinin uygulanması, sürekli ve hızlı değişim gösteren Google parametrelerine hâkim olunması bakımından, yüksek beceri ve ileri teknik gerektiren dinamik çalışmaların kombinasyonudur. Alanında yetkin ve eğitimli SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken koordineli çalışmalar bütünü, site içinde ve dışında gerçekleştirilen geniş bir varyasyon ağına sahiptir.

Google, web sitelerinden duyduğu memnuniyeti ya da memnuniyetsizliği anında ölçümleyen gelişmiş algoritmaları sayesinde ödül veya ceza uygulamalarını devreye sokar. Arama Motoru Optimizasyonu’nu harekete geçiren verilerin, istatistiksel boyutları Google’ın arama botlarına hitap etmelidir. Bu uyumun gerçekleşmesi ise site içi ve site dışı SEO tekniklerinin etkin biçimde uygulanmasına bağlıdır. Arama motorlarında hızlı ancak geçici yükselişler yaşatan, aynı zamanda etik olmayan Black Hat SEO teknikleri, yasaklı kurallar kapsamına girdiği için Google’ın tolerans göstermediği uygulamalardır.

Site içi SEO optimizasyon tekniklerinde ön plana çıkan; başlık, meta, etiket, anahtar kelime, içeriğin stili, türü ve açısı gibi uygulamaların kalitesidir. Site dışı SEO ise, web sitesinin dışında gerçekleştirilen markalaşma stratejilerinin tamamıdır. Backlink, sosyal medya, banner reklam ve Google ADS gibi çalışmalar da site dışı yani offpage SEO olarak nitelendirilir.

Google’ın gerçekleştirdiği indeksleme işlemleri doğrultusunda, Arama Motoru Optimizasyonu’nun üst sıralarında yer almayı hedefleyen web sitesi sahiplerinin, bu konuda profesyonel yardım alması önerilir. Sektörde güvenilir, donanımlı ve referanslı SEO danışmanı olarak hizmet veren şirketleri ya da şahısları, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ayrıca işletme sahibi, çevrimiçi pazarlamacı, içerik yazarı ya da geliştirici pozisyonlarında çalışanlar hem SEO uygulamalarını öğrenme hem de Google’ın önerdiği yönergeleri doğru biçimde uygulama konusunda kendilerini geliştirmeyi tercih ederlerse, SEO eğitimi alarak bu konuda yetkin hale gelebilirler.

Google’ın Beğenisini Kazandıran SEO Önemi

Etkili, düzenli, planlı, güncel ve uzun soluklu çalışmaların varlığını gerektiren SEO’nun önemi, web sitenizin anlık veya geçici yükselişleriyle değil, kalıcı ve istikrarlı sıralama verileriyle ölçülür. SERP (Google Arama Motoru sonuç sayfası) sayfalarında organik görünürlüğü artan web sitenizin, organik trafiği de aynı oranda artar. SEO uyumlu web sitenizin kullanıcıların dikkat çekmesi, onları platformunuza gelen ziyaretçilere dönüştürür. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği sürenin uzaması, beğeni, öneri ve şikâyet gibi yorumlarda bulunması veya satın alma gibi eylemlerde bulunarak etkileşim göstermesi ise müşteri potansiyelinizin artması anlamına gelir.

Google arama botlarının beğenisini ve takdirini kazanmaya öncelik veren web siteleri; Google tarafından belirlenen koşulları, Google’ın kullanıcılarını memnun etme standartlarına taşımayı hedefler. Kullanıcıların en iyi, doğru, özgün ve anlaşılır olan verilere erişebilmesi ise web sitelerinin kalite ve hız performanslarının ileri seviyede olmasıyla mümkündür. Söz konusu kriterleri yerine getiren web siteleri, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralara çıkmayı başarır.

 


Recent Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir