SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Organik aramalar ve kazanılmış sonuçlar. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından ilk sayfalarda yerinizi alın. SEO ile organik arama sonuçlarında hedef kitlenize ulaşın ve daha sık görünür olun. SEO, görsel arama, yerel arama, video arama, içerik arama, haber arama, ürün arama gibi farklı aramalarda hedefleme yapabilirsiniz. Site içi ve site dışı SEO çalışmasıyla başarı hayal değil.


NEDEN SEO?


Sıralama Önemi

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için arama motorlarındaki sıralamanız büyük önem taşıyor.


Büyük Arama Motorları

Kullanıcılar internet kullanıma ilk Google, Bing, Yahoo ve Yandex arama motorlarıyla başlıyor.

Etkili Strateji

Sektörünüze uygun hedefleme ve planlama için uygun, etkin SEO çalışması büyük önem taşımaktadır.


342 Milyar Arama Sonucu

İnternet kullanıcıları, arama motorlarından milyarlarca arama gerçekleştiriyor. Bu aramalar arasında potansiyel müşterilerinizi sitenize çekin.

Ziyaretçi Çekme

Etkili SEO stratejisiyle potansiyel müşterilerinizi sitenize çekin ve kazancınızı arttırın.


Tüketici Algıları

Sitenizin arama motorlarından ilk sıralarda olması müşteri algısı açısından pozitif yönde etki yapar. Büyük siteler ilk sıralarda yerde alır.SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

SEO çalışmasına başlamadan önce, hizmet alan müşterilerin süreci bilmeleri çok önemlidir. SEO çalışmasında sürecin nasıl işlediği ve bilmeniz gereken önemli hususları adım adım öğrenebilirsiniz. Böylelikle çalışma öncesi anlaşılan hizmet ve çalışma dönemi içerisinde verilen hizmetin takibinin yapılabilmesini önemsiyoruz.


SİTE VE ANAHTAR KELİME ANALİZİ

Belirlenen sektöre uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi ve sitenin arama motorlarına uygunluğu için gerekli alt yapının belirlenip hazırlanması

SİTE OPTİMİZASYONU

Siteniz için belirlenen alt yapının entegrasyonunun yapılması ve varsa mevcut olağan dışı durumların temizlenmesi ve takibinin yapılması

BACKLİNK ALIMI

Siteniz için gerekli backlink çalışmasının yapılması. SEO noktasında en önemli bölüm olan bu aşamada gerekli yerlerden backlink alımı yapılır ve SEO araçlarıyla bunlar takip edilir

RAPOR VE ANALİZ

Tüm yapılan çalışamaların raporları hazırlanır, analiz edilir ve sunum yapılır.WEB SİTENİZİ ve İŞİNİZİ PROFESYONELLEŞTİRİN

Web sitesinizi artık profesyonelleştirme zamanı. Milyonlarca kişinin kullandığı Google Arama Motorlarından ilk sıralarda yerinizi alın. Rakiplerinizi yakından takip edin ve müşteri portföyünüzü genişletin.  Neden mi? 2020 verilerine göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının adedi 67 Milyon ve bunun nüfusa oranı %77,  internet kullanıcısı günde ortalama 8 saat internet kullanıyor.


SEO DANIŞMANLIĞI

SEO Danışmanlığı, belirlenen site için Google’da ilk sıralara yükselmek ve organik aramaları artırmak ve potansiyel kitleye ulaşmak için  SEO stratejilerini belirleyip teknik, site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalarını yürütür. SEO Danışmanlık hizmeti veren danışmanın güncel SEO tekniklerini bilmesi, Google algoritma çalışma mantığını kavramış ve tecrübe sahibi olması büyük önem taşımaktadır. 8 yıllık SEO uzmanı tecrübemizde milyonlarca trafiği olan ve milyonlarca bütçeye sahip web sitelerin SEO çalışmalarını yönettik.

% 100 PERFORMANS GARANTİSİ

SEO çalışma mantığı sıralamaya göre değil, performans ve verimliliğe göredir. SEO’da önemli hedef yönelik çalışmalar yapmaktır. Hedef satış yapmaksa satışa yönelik anahtar kelimelerde sıralama almak daha doğru bir strateji olacaktır.

Bunu bir örnek üzerinden anlatacak olursak: Bir ayakkabı satışı yapan e-ticaret siteniz olduğunu düşünün. Amacınız daha çok ayakkabı satmaktır.  “Ayakkabı” anahtar kelimesi şeklinde yapılan aramalar sadece alıcı değil, muhtelif bir çok aramalara yöneliktir ve sıralama almak daha çok maliyetlidir. Fakat “spor ayakkabı fiyatları” şeklinde aramada sıralama almak daha az maliyetli ve dönüşüm için daha isabetlidir. Bu basit örnek üzerinden diyoruz ki, strateji performans üzerine kurulmalıdır. SEO danışmanı, başarılı SEO tekniklerini iyi bilmeli, doğru analiz ve doğru stratejiyle proje yönetilmeli. Bu nedenle 10 yıllık tecrübemizden sizlerden faydalanabilirsiniz.SIRA GARANTİSİ VERİLEMEZ

Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönderim” hizmetinin tanıtımını yapan SEO uzmanlarına karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderim diye bir şey yoktur. Google sıralamalarını etkileyen 200’den fazla sıralama faktörü vardır. Bu işleri en iyi şekilde yerine getiren ve ileri düzey SEO çalışmalarını yapan siteler zamanla ilk sayfadaki yerini alır.HEM TEKNİK SEO HEM DE ARAMA ANALİZİ

Sadece aramalara yönelik ve backlink çalışmalarıyla yapılan SEO çalışmaları kısa süreli sonuç vermektedir. Google düzenli olarak algoritma güncellemeleri yapmaktadır. İleri düzey SEO çalışmaları yapılmaz ve güncel çalışmalar takip edilmezse sadece link bağlantılarıyla alınan sonuçlar kısa süre sonra sona erecektir.  Bu süreci,  ücretli SEO analiz araçlarını kullanarak yapıyoruz.


ŞEFFAFLIK: PARANIZIN NEREYE GİTTİĞİNİ BİLİN

Google, arama sonuçlarında asla para karşılığı daha iyi bir sıralama sözü vermez. Anlık birinci sıra garantisi ancak Google AdWords reklam modeliyle mümkündür. Burada da Tıklama Başına Maliyet (CPC) ile mümkündür. SEO danışmanları aldıkları paranın bir kısmını analiz araçlarına, içerik editörlerine, içerik partnerlerine öderler. SEO uzmanıyla yapılan anlaşmaya göre, harcanan paranın şeffaf bir şekilde anlatılması önemlidir.7/24 Online Destek Hizmeti


Telefonla Hizmet

Teknik sorunlarla ilgili bizlere her zaman telefon numaralarımızdan ulaşabilir ve hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Mail Destek Hizmeti

Teknik sorunlarla ilgili bizlere her zaman mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz. Ekiplerimiz tarafından sizlere en kısa sürede dönüş yapılacaktır.BLOG’DAN SON YAZILAR

SEO ile ilgi tüm güncel yazılar

SEO REHBERİ

SEO, Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO, internet ağlarında milyonlarca web sayfasına ev sahipliği yaparak dünyanın en büyük servis sağlayıcısı olmayı başaran Google’ın ve farklı servis sağlayıcılarının belirlediği, kaliteyi müşterilerine ulaştırma kriterleridir. Bu kriterleri yüksek kalitede karşılayarak Google’ın beğenisini kazanmayı ve ödüllendirme sisteminden pay almayı hedefleyen kullanıcılar, web sitelerinin her alanında gerçekleştirdikleri SEO çalışmaları sayesinde maksimum performans gösteren sitelerin üst sıralara yerleşmelerine olanak tanır.

SEO nedir? Sorusuna verilebilecek en net yanıt; web sitenizin Google Arama Motoru başta olmak üzere Yandex ve Bing gibi diğer arama botlarına da uygun özelliklere sahip olması için uygulanan iyileştirme ve geliştirme çalışmalarıdır.

İngilizce’de Search Engine Optimization olarak belirtilen SEO’nun açılımı, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak ifade edilir. Arama motorlarında performans kalitesini kanıtlayan web siteleri hem Google tarafından kolay anlaşılır, beğeni kazanır ve sıralama çıtasını yükseltir hem de geniş ziyaretçi potansiyeline sahip olmanın ve etkili iletişime girmenin avantajını yakalar.

Google’ın milyarlarca kullanıcısına sunduğu kaliteli, güvenilir ve gelişmiş hizmet ağı; onların aradıkları ürün, hizmet veya bilgi paylaşımlı içeriklere daha kolay, hızlı ve doğru şekilde erişebilmelerini mümkün kılar. Yenilikçi standartlarda optimize ettiği modern algoritma teknolojisi sayesinde kullanıcıların gereksinimlerini ileri düzeyde karşılayan Google, milimetrik ölçüm kayıtlarını teknik hafızaya işleyen onlarca istatistik veri kaynağından faydalanır. Gelişmiş ve mükemmel hizmet ağıyla donatılan Google, SEO önemi bakımından öncelik verilmesi gereken kuralların yanı sıra Google parametrelerine yansıyan koordineli çalışmaların bir bütünüdür.

Google arama motoru tarafından anlaşılmak isteyen milyonlarca web sitesi; alaka, yetki düzeyi ve kişiselleştirme faktörlerine öncelik vermeyi hedefler. Web sitesi sahibi veya yöneticisi olan, Google’ın üzerinden gelir elde eden, müşterilerine ürün, hizmet veya bilgi sunmak isteyen, tanıtımlar gerçekleştiren, yazılımcı olan, reklam ajansında çalışan ya da SEO uzmanı olmayı hedefleyen tüm kullanıcıların; web site performansını artırmaya yönelik optimizasyonları kapsayan Google SEO tekniklerini uygulamaları gerekir.

Site içi SEO çalışmaları; zengin anlatımlı, kaliteli ve özgün içerikleri, net, hızlı, güvenilir ve güncellemelere açık temiz kod tekniğini gibi özelliklerin yanı sıra diğer sosyal platformlarda uygulanan markalaşma stratejilerini de etkin şekilde kapsar. Web sitesi dinamiklerinin Google’ın beklentilerine uygun niteliklerde modernize edilmesi için; hem mevcut sitenin Google algoritmaları tarafından dikkate alınan verileri hem de rakip sitelerin arama botlarına yansıyan ölçümleri, SEO analiz araçları kullanılarak belirlenir.

Markalaşma ve ticari getiri süreçlerinin profesyonel anlamda yönetilmesine yönelik optimizasyonları, arama botlarının beklentileri doğrultusunda gerçekleştiren web siteleri, hedeflerine ulaşma konusunda açık farkla öndedir. SEO çalışmalarını, kurallarına uygun şekilde oynamanız gereken bir oyun olarak düşündüğünüzde; performans yükseltmeye yönelik yaptığınız her hamle sayesinde web sitenizi SERP sayfalarında yukarılara taşıyabilirsiniz. Kaliteli ve anlaşılır olduğu için web sitenizi sürekli üst sıralara taşıyan Google Arama Motoru, sitenize gelen potansiyel ziyaretçi trafiğini artırır ve organik trafik alan sitenizin ilk sıralara yerleşmesine izin verir. Site içi SEO’nun programlı, disiplinli ve istikrarlı olarak devam ettirilmesi ise web sitelerinin ulaşmayı hedeflediği puan, ödül, prestij, ziyaretçi, etkileşim, memnuniyet ve kâr gibi sonuçları pozitif getiriye çevirir.

Web sitenizin kullanıcı dostu bir URL’ye sahip olmasını bekleyen Google; hem faaliyet gösterdiğiniz sektöre ve markanıza hem de hitap ettiğiniz hedef kitleye uygun nitelikte bir domain adı belirlemenizi ister. Ayrıca akıllı cihazların yaşam alanlarına hâkim olmasıyla öne çıkan android ve IOS işletim sistemli cep telefonlarının, vazgeçilmez erişim araçları durumuna gelmesi de her web sitesinin mobil uygulama geliştirmiş olmasını gerektirir. Ayrıca mobil program performanslarının hem aktif hem de kullanılabilir olması açısından hızlı, pratik ve yeterli güvenlik donanımı gibi kalite kriterlerini karşılaması gerekir.

Google yüksek teknolojiyle geliştirdiği modern servis sağlayıcılarını her geçen gün daha da ileriye taşır ve kalite standartları çıtasını daima tepe noktasında tutar. Google, çağın gereksinimleri dahilinde odaklandığı hassas parametrelerini milyonlarca kullanıcısını memnun etme garantisiyle ve kararlılığıyla yönetir. Bu nedenledir ki çok sık aralıklarla optimize edilen Google SEO kuralları adına yapılan güncellemelerin yakından takip edilmesi gerekir.

Web siteniz için en etkili, doğru ve performans artırıcı site içi SEO stratejilerinin yapılabilmesi için alanında yetkin kişilerden destek alabilirsiniz. Bu durumda güncellemelere hâkim, analitik ve hızlı düşünme becerisine sahip, koordineli ve istikrarlı uygulamalar geliştiren, opsiyonel ve stratejik kararlar ile sorumluluklarını da beraberinde alabilen bir SEO uzmanı tercih edilmelidir.

Marka ve içerik üreticileri, sosyal medya yöneticisi, çevrimiçi pazarlamacı, yazılımcı gibi birçok meslek grubunda faaliyet gösteren kullanıcıların da öğrenerek uygulayabileceği SEO teknikleri arasında;

  • H1 formatında düzenlenen ve kullanıcıların arama niyetlerine uygun bir “Başlık”,
  • Web sayfasının neyi anlattığını açıklayan kısa, net ve call to action özellikli bir “Meta açıklaması”,
  • Metin ve görsel açıklamalarını en iyi biçimde anlatan H2, H3, H4,.. Gibi ara başlıkların “Etiket” seçimi ve dahili bağlantı stratejilerini içeren “Linkleme” gibi çalışmaların optimizasyonu oldukça önemlidir.

Yazılı metin kalitesi dikkate alındığında özgün içeriklere yüksek değer veren Google botları, kopya içerikleri hassas şekilde algılar. Google arama motorunu kullananların SERP sayfalarında dolaşım amacını belirleyen kriterler; marka, ürün, hizmet ya da bilgi içeriklerine ulaşma arzusudur. Müşterilerin arama yaptıkları sözcük ve soru öbeklerinden oluşan anahtar kelime analizi, bu noktada devreye girdiği için anahtar kelimelerin niteliği, varyasyonları, kullanım miktarı ve semantik kelime yapıları, SEO araçları kullanılarak seçilmelidir.

Müşterilerinin her zaman mükemmeli sunan Google parametrelerine etki eden uygulamalardan biri de web sitenizde kullandığınız fotoğraf, video gibi görsellerin piksel ve çözünürlük kalitesidir. Görüntü kalitesi ve netliği yüksek olan, çok yer kaplamayan ve sıkıştırılmış formatıyla değer kazanan görseller, Google’ın tercihi olduğu için web sitenizin takdir edilmesinde aktif rol oynar.

Web site içerisinde müşteriler tarafından görünmeyen çalışmaların tamamına site dışı SEO denir. Ziyaretçilerin görmediği bu kısım, web sitelerinin dışında gerçekleştirilen, markalaşma adına yapılan reklam ve slogan gibi müşteriyi etkileyen, çeken ve harekete geçiren tanıtım çalışmalarını kapsar.

Google Arama Motoru Optimizasyonu performansının yükseltmeyi ve SERP sayfalarında üst sıralara gelmeyi amaçlayan milyonlarca web sitesi kullanıcısı, SEO eğitimi alarak hem kendi sitelerini yönetmek hem de başkalarına hizmet vermek için bu konuda profesyonelleşme şansını yakalayabilir.

Twetter, Facebook, İnstagram ve Telegram gibi pek çok sosyal medya ağını, markanızın tanıtımını gerçekleştirmek adına kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerle kuracağınız bağın kalitesi hem markanızın tanınmasını ve prestij kazanmasını sağlar hem de web sitenize organik ziyaretçi akışı oluşturarak potansiyel müşteri sayınızı artırır.

Popülaritesi ileri seviyelerde olan bookmarking sitelerinde kullanacağınız yer imleri, web sitenize gelen ziyaretçi trafiğini artırması bakımından oldukça etkilidir.

Markanızın faaliyet gösterdiği sektöre uygun forum siteleriyle bağlantılı olmanız; kullanıcıların beklentilerini karşılayan bilgi paylaşımları, soru ve cevap katılımları, tavsiyeler, olumlu görüşler gibi bildirimlerde bulunmanız durumunda web sitenize gelen ziyaretçi oranı artacaktır.

Web sitelerinin Google istatistiklerinde doğru indekslemeye girmelerine katkı sağlayan etkili bir dizin ve uygun kategori seçimi; yüksek performansa sahip blog dizini göndermenize olanak tanır.

Infographics, resim ve video gibi yaratıcı görsellerinizi uygun başlık, etiket ve açıklama stillerini ekleyerek popüler web sitelerinde paylaşabilir, kendi sitenize referans linkleri gönderebilirsiniz.

SEO önemi bakımından ön plana çıkan Backlink teknikleri, Google’ın web sitelerinden beklediği performansı artırmaya yönelik hem site içinde hem de site dışında yapılan çalışmalardır. Organik ziyaretçi trafiğine yoğunluk, hız ve süreklilik kazandıran uygulamalar, farklı ama güvenilir web sitelerinden kendi sitenize yönlendirmeler almanız anlamına gelir.

Nofollow, web sitenize güvenilir kaynaklardan yönlendirme yapan linklerdir. Dofollow linklerin izlenmesi oldukça basit olduğu gibi yine güven ileten linkler olarak ön plana çıkar. Dikkatli kullanılması gereken “Ücretli yada sponsorlu linkler” eklenirken rel=”sponsored” ibaresi eklenerek Google’ın bilgilendirilmesi gerekir. Blog ve forum gibi platformlardan gelen “UGC linkleri” web sitesi yöneticileri tarafından, kullanıcılar aracılığıyla yapılır. Google’ın daha fazla güven duyduğu “Yüksek otoriteli linkler” tercih edilerek web sitesi performansının artması ve Google botlarında yukarılara taşınması sağlanabilir.

Google arama motorlarında hızlı ve kısa süreli performans artırma çalışmaları olarak bilinen Black Hat SEO, Google’ın parametrelerini yanıltarak web sitelerini ön plana çıkarma tekniğidir. Site dışı SEO yöntemlerine dahi olan ve Google tarafından etik kabul edilmeyen uygulamaları gerçekleştiren web sitelerinin tespit edilmesi ve cezalandırılması ise yine Google’ın işidir.

Planlı, disiplinli, analitik, teknik ve yetenek ile bütünleşen SEO danışmanı, hem çok yönlü operasyon yönetimine hâkim hem de koordineli çalışmalar gerçekleştiren kişiler veya şirketlerdir. SEO tekniklerinin istenilen sonuçları vermesi her ne kadar zaman alan bir sürecin varlığını gerekli kılsa bile; istikrarla uygulanması gereken ve süreklilik arz eden SEO çalışmaları, web sitelerinin Google’da birinci sıralara taşınmasına imkân sunar.

Google SEO uzmanı olarak web sitesi sahiplerinin ya da kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun danışmanlık, eğitim veya uygulama hizmeti sunan kişilerin ve işletmelerin ücretlendirme politikaları farklılık gösterir. İzmir, Ankara ve İstanbul SEO uzmanı fiyatları saatlik, haftalık, aylık ya da yıllık programlar dahilinde belirlenirken, sektörel iş yüküne ve marka prestijine yönelik gerçekleştirilen kapsamlı SEO hizmeti avantajlarını kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

Kaliteli ve nitelikli SEO hizmeti alarak web sitelerini optimize etmek isteyen kullanıcılar, SEO uzmanı arayışına girer. Gelişmiş internet ağları sayesinde birbirine bağlanan milyonlarca kullanıcıyı memnun etmek için kalite standartlarını daima yüksek tutan Google, beklentilerini de sürekli optimize eder. Bu gelişime ayak uydurmak isteyen web sitesi kullanıcılarının; yenileme ve geliştirme çalışmalarında organize olabilen, teknik yapı uygulamaları konusunda uzman, prestijli, referanslı ve güvenilir kişilerden ya da şirketlerden SEO hizmeti almaları oldukça mühimdir.

Google’ın çevrimiçi ağlarında ve çeşitli sosyal platformlarda faaliyet gösteren işletmenize ait web sitesinin, beklediğiniz performansı yakalayabilmesi bağlamında, stratejik pazarlama tekniklerine ve uygulamalarına hâkim e-ticaret SEO uzmanı devreye girer.

Google tarafından gerçekleştirilen güncellemelerin takip edilmemesi, etkin şekilde kullanılamayan SEO araçları, web sitelerinin performansını artıran SEO uygulamalarının doğru biçimde yapılmaması ve Google tarafından etik kabul edilmeyen Black Hat SEO teknikleri en sık yapılan SEO hataları olarak bilinir.